Pride 2024 #HrdyRodic

Červen je měsícem, kdy se ve světě slaví duhová láska – láska LGBTIQ+ lidí, kteří i v dnešní době musí stále bojovat o stejná lidská práva. Dedoles je téma sociální rovnosti velmi blízké, proto se každoročně snažíme přiložit ruku k dílu a pomoci našim queer přátelům za cestou k akceptaci. Letos jsme se zaměřili na tu nejdůležitější formu lásky – lásku rodičovskou.

Příběhy, ve kterých zvítězila láska #HrdyRodic

Podívej se na tři inspirující rodinné příběhy, které jsou ukázkou toho, jak může být život pestrý a zároveň šťastný díky podpoře blízkých. Pokud právě procházíš coming outem ty nebo někdo, na kom ti záleží, poslechni si zpovědi lidí, kteří dali předsudky stranou a rozhodli se najít si cestu k přijetí svých blízkých.

▶ Jsem hrdý rodič

Rodičovská láska je základem každé lásky. Je to láska v nejčistší možné podobě. Není ničím podmíněná a nezná hranic. Ať se děje cokoli, tohle pouto trvá navěky.

Pro naše děti chceme jen to nejlepší a často za ně sníme o budoucnosti. Tyto sny se mohou rozplynout, protože na cestě poznávání samy zjistí, kým chtějí v životě být. Musíme si uvědomit, že mohou být jiné než my. Mají jiné pocity, touhy a často i jinou sexuální orientaci. Rodičovství doprovází množství výzev –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a tohle je jedna z nich.

Přijmout to, že je naše dítě součástí queer komunity, nemusí být jednoduché. Strach z nepoznaného doprovázejí obavy o to, jak tuto skutečnost přijme společnost. Dřív nebo později ale zjistíme, že názory jiných nejsou podstatné. Zejména ne pro naše děti. Potřebují nás, stejně jako doteď. Potřebují naši podporu a vždy otevřenou náruč.

Povídejme si, připisuje váhu i slovům, kterým nerozumíme a přetavme hněv a rozpaky v možnost znovu se poznat. Protože pokud máme podporu blízkých, máme všechno na světě.

Ostatně my jsme ti, kdo to zvládli. Ti, kdo dali hrdost a předsudky stranou a rozhodli se milovat duši člověka bez ohledu na tom, v jakém těle je oblečená. A na to můžeme být HRDÍ.

Zapoj se do duhové výzvy

Rodičovská láska by neměla být ničím podmíněná a měla by dokázat překonat cokoli. Mnohým se však podpory od rodiny a blízkých nedostává. Naštěstí za nimi stojí neziskové organizace, které se v takových případech snaží s přijetím pomoct.

Stejně jako doteď, i v tomto roce mají naši podporu. OZ Dedoles SK věnuje finanční příspěvek z Dedoles drobných, který začíná na sumě 5 000 eur, ale když se zapojíš i ty, může příspěvek narůst až do výše 12 000 eur. Stačí, když v červnu na sociálních sítích přidáš pod naše příspěvky komentář o tom, co pro tebe znamená hrdá láska. Za každý komentář přerozdělíme dalších 5 eur pro OZ Iniciativa Inakosť.

Podpoř blízké

Pokud chceš podpořit své blízké i účastí na duhovém pochodu, stáhni si transparent, díky kterému dáš celému světu najevo, že jsi na ně HRDÝ/Á. Transparent si můžeš stáhnout TADY.

Řekni to dárkem! ❤

Nejkrásnější dárek, který můžeme darovat, je podpora. Někdy je však těžké najít ta správná slova. Proto pro tebe máme malý tip. Objev Hrdý dárek a dej jím najevo svou podporu a svůj postoj. Udělej krok vpřed a vyjádři svoji lásku bez zbytečných slov! Vyber si z desítek barevných kousků v naší nabídce ZDE →

Nebuď v tom sám/sama

Pokud necítíš dostatek podpory od okolí nebo bojuješ s duševním zdravím, vyhledej pomoc v blízké neziskové organizaci. Pomohou ti překonat těžké chvíle a najdeš u nich podporu, kterou si zaslouží každý z nás.